United States Department of Defense United States Department of Defense

DoD News

Bookmark and Share

 News Article

1997 Military Journalism Winners Announced

By Staff Sgt. Alicia K. Borlik, USA
American Forces Press Service

WASHINGTON, May 8, 1998 – Marine Cpl. Matthew Hagerman and Army Staff Sgt. Terry Anderson won top individual honors in DoD's 1997 Thomas Jefferson journalism competition.

Hagerman, the 1997 print journalist of the year, is a staff writer with the Consolidated Public Affairs Office, Camp Pendleton, Calif. Second place in the print contest went to Chuck Prichard, U.S. Army Reserve 90th Regional Support Command, North Little Rock, Ark.

Anderson, the 1997 broadcast journalist of the year, works for Soldiers Radio and Television in Alexandria, Va. Second place honors went to Navy Petty Officer 2nd Class Freddie J. Rodrigue, Navy/Marine Corps News, Naval Media Center, Washington, D.C.

The American Forces Information Service sponsors the annual competition. Print judges were Professor Rose Ann Robertson, director of writing programs, School of Communication, The American University; Glenn W. Goodman Jr., senior editor, Armed Forces Journal International; and Tony Capaccio, Bloomberg News Service.

Broadcast judges were Richard Wells, director of production, The Learning Channel; Joseph L. Cook, communications instructor and adjunct faculty member, Northern Virginia Community College; and Gregory D. Johnson, managing editor, NBC Radio News and Mutual News.

The rest of the results are:

Newspapers

Large military funded newspapers

1st -- Coastline, 7th Coast Guard District, Miami, Fla.

2nd -- Eifel Times, 52nd Fighter Wing, Spangdahlem Air Base, Germany

Small military funded newspapers

1st -- Grizzly, California National Guard, Sacramento, Calif.

2nd -- The Cargo Courier, 123rd Airlift Wing, Kentucky Air National Guard, Louisville, Ky.

Civilian enterprise (metro) newspapers

1st -- Fort Campbell Courier, Fort Campbell, Ky.

2nd -- Quantico Sentry, Marine Corps Base, Quantico, Va.

Civilian enterprise (tabloid) newspapers

1st -- Soundoff, Public Affairs Office, Fort Meade, Md.

2nd -- Rotovue, Joint Public Affairs Office, Marine Corps Air Station, New River, N.C.

Magazine Format Newspapers

1st -- Checkerboard, U.S. Army Reserve 99th Regional Support Command, Oakdale, Pa.

2nd -- Leading Edge, Headquarters, Air Force Materiel Command, Wright-Patterson AFB, Ohio

Writing

News writing

1st -- Air Force Staff Sgt. Allen D. Greer, 123rd Airlift Wing, Kentucky Air National Guard, Louisville, Ky.

2nd -- Chuck Prichard), U.S. Army Reserve 90th Regional Support Command, North Little Rock, Ark.

Feature writing

1st -- Marine Sgt. Michael Wiener, Consolidated Public Affairs Office, Kaneohe Bay, Hawaii

2nd -- Army Spc. Aaron R. Reed, 100th Mobile Public Affairs Detachment, Austin, Texas

Commentary writing

1st -- David B. Hamilton (Army), Headquarters, 26th Area Support Group, Heidelberg, Germany

2nd -- Cpl. Deanna L. McDaniel, Marine Corps Air Station, El Toro, Calif.

Sports writing

1st -- Staff Sgt. Joseph K. Davis, 6th Air Refueling Wing, Scott Air Force Base, Ill.

2nd -- Army Spc. Tom Findtner, Headquarters, I Corps and Fort Lewis, Fort Lewis, Wash.

Still Photography/Graphics

Single or stand alone photograph

1st -- Petty Officer 1st Class Telfair H. Brown, Commandant Coast Guard Imaging Department, Washington, D.C.

2nd -- Sgt. Nicole E. Ables, Marine Corps Air Station, Cherry Point, N.C.

Feature, news or sports picture story

1st -- Petty Officer 3rd Class Michael A. Meyers, Fleet Imaging Center Pacific, Guam

2nd -- Army Sgt. William Gregersen-Morash, 122nd Mobile Public Affairs Detachment, Camp Murray, Tacoma, Wash.

    

Photojournalism

1st -- Lance Cpl. Erik S. Svihla, Marine Corps Base, Camp Lejeune, N.C.

2nd -- Petty Officer 1st Class Rodney J. Furry, Naval Media Center Fleet Support Detachment San Diego

Illustrative art

1st -- Terrence Williams ,Public Affairs Office, Fort Lee, Va.

2nd -- Ted Wilbur, Naval Historical Center, Washington, D.C.

Special Achievement in Print Media

1st -- Sgt. Robert J. Angus, 4th Marine Corps District, New Cumberland, Pa.

2nd -- Headquarters, Air Force Materiel Command, Wright-Patterson Air Force Base, Ohio

Open writing

1st -- Tech. Sgt. Patrick McKenna, Airman Magazine, Air Force News Agency, Kelly Air Force Base, Texas

2nd -- Staff Sgt. Alan Moore, Soldiers Magazine, Fort Belvoir, Va.

Radio

Radio entertainment program

1st --Airman 1st Class Shelli Marie Dumais, Detachment 1, Air Force News, Frankfurt, Germany

2nd -- Army Sgt. Ty Kendrick, Southern Command Network, Panama

Radio news story

1st -- Army Spc. Jamie Harris, American Forces Network, Bavaria, Germany

2nd -- Air Force Staff Sgt. Dave Johnson, Detachment 1, Air Force News, Frankfurt, Germany

Television news story

1st -- Air Force Staff Sgt. Dave Johnson, Headquarters, American Forces Network News, Frankfurt, Germany

2nd -- Senior Airman Brett Baker, Air Force News, Kelly Air Force Base, Texas

Television feature or sports story

1st -- Sgt. Russell Barfield, Air Force News, Kelly Air Force Base, Texas

2nd -- Air Force Staff Sgt. Dave Johnson, American Forces Network News, Frankfurt, Germany

Radio spot production

1st -- Army Pfc. Wendy Cortez, American Forces Network Alaska, Fort Greely, Alaska

2nd -- Petty Officer 2nd Class Maria Christina Mercado, Naval Media Broadcast Detachment, Guantanamo Bay, Cuba

Television spot production

1st -- Marine Cpl. Geoffrey Camp, Detachment 11, Air Force News, Okinawa, Japan

2nd -- Team: Master Sgt. Will Norris, Tech. Sgt. Pete Casiano and Sgt. Russell Barfield, Air Force News, Kelly Air Force Base, Texas

Radio feature or sports story

1st -- Lori Miller (Army), American Forces Network, Bavaria, Germany

2nd -- Air Force Staff Sgt. Dan Robinson, Detachment 4, Air Force News, Ramstein Air Base, Germany

Television information program

1st -- Team: Cmdr. Lorraine J. Romano, Chief Petty Officer Heidi Wasson and Senior Chief Petty Officer Charlotte Crist, Naval Reserve Psychological Operations Audio Visual Unit 0286, Norfolk, Va. 

2nd -- Regional News Center, Pacific, Yokota Air Base, Japan

Local radio newscast

1st -- News Section, Detachment 8, Air Force News, Aviano Air Base, Italy

2nd -- American Forces Network, Kaiserslautern, Germany

Local television newscast

1st -- American Forces Network, Tokyo News Department, Detachment 10, Air Force News, Tokyo, Japan

2nd -- American Forces Network, Heidelberg, Germany

Regional radio newscast

 No Award Made

Regional television newscast

1st -- Air Force Electronic News, Air Force News, Kelly Air Force Base, Texas

2nd -- Soldiers Radio and Television, Alexandria, Va.

Command information campaign

No award made.  However, all three judges felt the entries merited honorable mentions. Entries were from these units: Detachment 4, Air Force News, Ramstein Air Base, Germany and American Forces Network, Bavaria, Germany.

Contact Author



Top Features

spacer

DEFENSE IMAGERY

spacer
spacer

Additional Links

Stay Connected