United States Department of Defense United States Department of Defense

News Release

Press Operations Bookmark and Share

News Release


IMMEDIATE RELEASE

Release No: 370-97
July 10, 1997

NEW COMMANDER-IN-CHIEF, U.S. EUROPEAN COMMAND

Gen. Wesley K. Clark, U.S. Army, succeeded Gen. George A. Joulwan U.S. Army, as the commander-in-chief, U.S. European Command, during a ceremony today at Patch Barracks, Stuttgart-Vaihingen, Germany.

Joulwan, who served as commander-in-chief, U.S. European Command since October 1993, will retire after 36 years of commissioned service. Gen. John M. Shalikashvili, chairman of the Joint Chiefs of Staff, served as the guest speaker at the ceremony.

A biography of Clark is attached. For more information, contact U.S. European Command at 0711-680-8447 or DSN 430-8447 or email ecpa@hq.eucom..mil.

#30

BIOGRAPHY: WESLEY K. CLARK General, United States Army Commander in Chief, United States European Command

General Wesley K. Clark was confirmed by the U.S. Senate on July 9, 1997 for appointment as the Commander in Chief, United States European Command. Clark's previous assignment was as the Commander in Chief, United States Southern Command, which he assumed in June 1996.

Clark is an Armor Officer who has commanded at every level from company to division. As the commander 1st Cavalry Division, Fort Hood, Texas (August 1992-April 1994), he transitioned the division into a rapidly deployable force and conducted three emergency deployments to Kuwait. During the Cold War, he commanded the 3rd Brigade, 4th Infantry Division (April 1986-March 1988) and the 1st Battalion, 77th Armor, 4th Infantry Division (February 1980-June 1982) at Fort Carson, Colo. Clark has also commanded three companies, to include a mechanized infantry company in combat in Vietnam.

Clark spent five years training leaders and soldiers at the National Training Center (NTC), Fort Irwin, Calif., and with the Battle Command Training Program (BCTP). As the commander of National Training Center (October 1989-October 1991) Clark helped train many of the forces that subsequently saw combat operations in Desert Storm. During this time period he developed new training methodologies that are still used today. As commander of Battle Command Training Program, Fort Leavenworth, Kan. (April 1988-October 1989) he instituted competitive training methodologies for division- and corps-level-training, helping to train 13 divisions, and he conducted the first ever corps-level BCTP training exercise. In his first assignment at the National Training Center, as commander, Operations Group (August 1984-January 1986) he revised the overall training program by improving scenarios, developing the first brigade-level training exercise and the first heavy-light rotations.

More recently, Clark had served as the Director, Strategic Plans and Policy, J5, the Joint Staff (April 1994-June 1996) where he was the staff officer responsible for world-wide politico-military affairs and U.S. military strategic planning. He also led the military negotiations for the Bosnian Peace Accords at Dayton. In addition to his recent work on the Joint Staff, his other major staff assignments have included service as deputy chief of staff for Concepts, Doctrine, and Developments, U.S. Army Training and Doctrine Command, Fort Monroe, Va. (October 1991-August 1992); Chief of the Army's Study Group, office of the chief of staff of the Army, Washington, D.C. (October 1983-July 1984); chief, Plans Integration Division, office of the deputy chief of staff for Operations and Plans, United States Army, Washington, D.C. (July 1983-September 1983).


Clark is a 1966 graduate of the United States Military Academy at West Point, N.Y., where he graduated first in his class. He holds a master's degree in Philosophy, Politics and Economics from Oxford University where he studied as a Rhodes Scholar (August 1966-August 1968). He is a graduate of the National War College, Command and General Staff College, Armor Officer Advanced and Basic Courses, and Ranger and Airborne schools. Clark was a White House Fellow in 1975-1976 and served as a special assistant to the director of the Office of Management and Budget. He has also served as an instructor and later assistant professor of social science at the United States Military Academy.

Among his military decorations are the Defense Distinguished Service Medal (two awards), Distinguished Service Medal, Silver Star, Legion of Merit (four awards), Bronze Star Medal (two awards), Purple Heart, Meritorious Service Medal (two awards), and the Army Commendation Medal (two awards).

Clark is a native of Little Rock, Ark., and is married to the former Gertrude Kingston of Brooklyn, N.Y. He and his wife have one child, Wesley, who lives in California.

Additional Links

Stay Connected