United States Department of Defense United States Department of Defense

Official Seal of the Department of Defense

Admiral Jonathan W. Greenert

Chief of Naval Operations
9-11 Memorial

Admiral Jonathan W. Greenert

Adm. Jonathan W. Greenert is a native of Butler, Pennsylvania. He graduated from the U.S. Naval Academy in 1975 and completed studies in nuclear power for service as a submarine officer.

His career as a submariner includes assignments aboard USS Flying Fish (SSN 673), USS Tautog (SSN 639), Submarine NR-1 and USS Michigan (SSBN 727 - Gold Crew), culminating in command of USS Honolulu (SSN 718) from March 1991 to July 1993.

Subsequent fleet command assignments include Commander, Submarine Squadron 11; Commander, U.S. Naval Forces Marianas; Commander, U.S. 7th Fleet (August 2004 to September 2006); and, Commander, U.S. Fleet Forces Command (September 2007 to July 2009).

Greenert has served in various fleet support and financial management positions, including deputy chief of Naval Operations for Integration of Capabilities and Resources (N8); deputy commander, U.S. Pacific Fleet; chief of staff, U.S. 7th Fleet; head, Navy Programming Branch and director, Operations Division Navy Comptroller. Most recently he served as 36th vice chief of naval operations (August 2009 to August 2011).

He is a recipient of various personal and campaign awards including the Distinguished Service Medal (6 awards), Defense Superior Service Medal and Legion of Merit (4 awards). In 1992 he was awarded the Vice Admiral Stockdale Award for inspirational leadership. He considers those awards earned throughout his career associated with unit performance to be most satisfying and representative of naval service.

Greenert became the 30th Chief of Naval Operations Sep. 23, 2011.